Genital Bölge Kararması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Cilt renginde koyulaşma ve bölgesel kararmalar, pek çok kadının korkulu rüyasıdır. Sağlık sorunlarının işaretçisi olabileceği gibi yanlış alışkanlıklar sonucunda da ortaya çıkabilir. Özellikle son zamanlarda trend hâline gelen vajina beyazlatma uygulamaları, olumsuz yan etkileri ve kesin sonuç vermemesi ile kişilerin kararsız kalmasına sebep olmaktadır. Peki genital bölge kararması neden olur, nasıl önlenir? En iyi ve etkili beyazlatma yöntemi nedir?

genital bölge kararması

Genital Bölgede Kararma Neden Olur? Vajina Kararması Nasıl Engellenir?

Genital bölge kararması; yanlış uygulamalar ve hormonal hastalıklar sonucunda ortaya çıkan kozmetik bir sorundur. Her ne kadar halk arasında vajina kararması olarak anılsa da, aslında kararan cilt bölgesi vajina değil vulva bölgesidir. Vajina, kadınlardaki genital bölgenin vücut içindeki kısmıdır. Vulva ise vajinanın dışındaki bölgeyi saran cilt yapısıdır.

Bikini bölgesi kararması, genital bölgede ve iç bacakların bu bölgeye yakın kısmında görülebilir. Bölgesel kararma, iç ve dış faktörlerden kaynaklanabilir. Hormonal değişiklikler, ergenlik dönemi, hamilelik, emzirme dönemi ve menopozun yanı sıra polikistik over, Adison hastalığı, Cushing sendromu ile diyabet gibi hastalıklar da genital bölge kararmasına sebep olan iç faktörlerdendir. Doğum kontrol hapları kullanmak, sigara, ilerleyen yaş, yanlış iç çamaşırları tercih etmek ve epilasyon uygulamaları da bikini bölgesindeki kararmaların nedenlerindendir.

vajina beyazlatma viaxi

Vajina kararmasını engellemek için hem iç çamaşırı hem de dış kıyafetleri seçerken sentetik kumaşlardan ve çok dar giysilerden kaçınmak gerekir. Özellikle yaz aylarında deniz veya havuzdan çıktıktan sonra bölge kurulanmalı ve ıslak mayo ya da bikini ile oturulmamalıdır. Bikini bölgesi; yeterince hava almayan, nemli ve ıslak bir bölgedir. Bu sebeple hijyen açısından bakımına ekstra özen göstermek gerekir. Mantar gibi herhangi bir hastalıktan şüphelendiğiniz an doktorunuza başvurmalı ve evde kendi kendinize tedavi denemelerinden kaçınmalısınız. Hijyen sağlamak için genital bölgenin pH dengesini bozmamalı ve doğru pH değerine sahip temizlik ürünlerini kullanmalısınız. Bikini bölgesindeki kokuları gidermek için deodorant kullanmaktan da kaçınmalısınız.

Genital bölge kararması sorunu yaşıyorsanız ilk olarak doktorunuza başvurarak altında yatan bir hastalık olup olmadığını kontrol ettirin. Ardından yaptığınız uygulamaları gözden geçirin. Vajinal bölgedeki kararmaların başlıca sebeplerinden biri de jilet ya da sir ağda gibi epilasyon yöntemleridir. Bölgede meydana gelen tahrişler kararmaya sebep olur. Batık ya da sivilcelere yapılan yanlış müdahaleler de ciltte kararmalara yol açar. Dar kıyafetler giyildiğinde oluşan tahriş, sürtünme ve terleme ile bölgenin havasız kalması da kararmanın başlıca sebeplerindendir. Bikini bölgesindeki kararmaları engellemek için sağlıklı ve nefes alan kumaşlar tercih edilmelidir.

genital bölge renk açıcı

Genital Bölge Kararması İçin Renk Açıcı Beyazlatıcı Krem

Vajina beyazlatma için uygulanan kimyasal peeling yöntemi, genital bölgenin pH dengesini bozabilir ve tahrişlere yol açabilir. Bir diğer yöntem olan lazerle vajina beyazlatma işlemi ise tartışmalı bir uygulamadır. Üreme fonksiyonuna ve yumurtalıklara zarar verip vermediği kesin olarak bilinmemektedir. Cilt tabakasında tahriş, yanık ve enfeksiyonlara da sebep olabilir. Genital bölge beyazlatma için uygulanan mezoterapi yöntemi de kişinin cilt yapısına ve ten rengine göre etkinlik gösterip herkeste kesin sonuç vermemektedir. Uygulama esnasında ve sonrasında ciltte hassasiyet, şişlik, yanma hissi, kaşıntı ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler görülebilir. Genital bölge kararması için acısız ve neredeyse yan etkisi olmayan en iyi yöntem renk açıcı beyazlatıcı krem kullanmaktır.

renk açıcı beyazlatıcı krem

Renk açıcı krem, genital bölgenin yanı sıra koyulaşma görülen diz, dirsek, boyun ve koltuk altı gibi vücudun tüm hassas bölgelerinde güvenle kullanılabilir. Doğal bitki özlerinden oluşan beyazlatıcı krem; bölgesel kararmalardaki renk değişimini giderir, cilt tonunu dengeler ve koyulaşmaları azaltır. Cilt kararması olan bölgeyi kademeli olarak iyileştirerek doğal bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Viaxi Renk Açıcı Cilt Bakım Kremi; içeriğindeki yüksek kaliteli hidrolize buğday unu ile beyazlatıcı, aydınlatıcı ve yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir. Hidrolize buğday unu, cilt renginden sorumlu olan melanin üretimini arttırır ve melanin eksikliği görülen durumlarda dengelenmesine yardımcı olur. Formülündeki zeytinyağı esteri ve gliserin ile cildi derinlemesine besleyerek nemlendirir.

Viaxi Beyazlatıcı Krem‘in içeriğinde kullanılan hidrolize buğday unu en yüksek kalitede üretilmiş bir aktif bileşendir. İsviçre’li kozmetik içerik sağlayıcısı olan Givaudan ile Fransız Soliance firmalarının işbirliğinde üretilmiş Axolight markadır. Renk açıcı krem Viaxi, temiz cilde sabah ve akşam günde 2 kere uygulanabilir. Cilde daha iyi nüfuz etmesi için dairesel hareketlerle masaj yaparak kremin emilimini arttırabilirsiniz. Uygulama süresince güneş banyosu yapılmaması tavsiye edilir. Gözle görünür etkili sonuçlar için önerilen kullanım süresi en az 3 – 4 haftadır.

Canlı Destek
Nasıl yardımcı olabiliriz?